Sağlık

Psikolojik Olarak Sağlıklı Bir Çocuk Yetiştirmenin Sırrı Bir Uzmandan!

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konuyla ilgili değerli bilgiler verdi. Hayat devam ederken her türlü riskle karşı karşıyayız. Ekonomik zorluklar, şoklar, savaşlar, hastalıklar, boşanma ve ölüm, yaşamımızda karşılaşabileceğimiz başlıca risklerdir. Peki bu riskler neden bazı insanları hayata karşı daha umutsuz, mutsuz ve sıkıntılı hale getirirken bazı insanları hiç etkilemiyor?

Yani neden bazı kişilerde anksiyete bozuklukları, depresyon ya da kronik hastalıklar varken, bazı kişilerde herhangi bir akıl sağlığı bozukluğu ya da sürekli peşini bırakmayan hastalıklar yokken, neden bu insanlar yaşadıkları sarsıcı olaylardan etkilenmiyor ya da nasıl baş edebiliyorlar? Bu insanlar olumsuz bir olaydan sonra bu kadar mı kötü oluyor? ruh hallerinden çıkıp hiçbir şey olmamış gibi hemen hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek mi? Aslında cevap çok kolay; Manevi olarak sağlam insanlar hayatta karşılaştıkları zorluklarda daha güçlüdürler. Biz buna psikolojide “Psikolojik Dayanıklılık” diyoruz. Yani tüm ebeveynlerin en çok istediği şey; zihinsel olarak sağlam çocuklar yetiştirmek.

Zihinsel olarak sağlam çocuklar nasıl yetiştirilir?

Sır, aslında çocuğunuza zorluklarla başa çıkmayı öğretmekte saklıdır. Yani çok erken yaşta çocuğunuza vereceğiniz görev ve sorumluluklar onu hayatın zorluklarına hazırlayacak ve zihinsel olarak güçlü kılacaktır. Bir diğer konu da çocuğumun zorluklarla baş etmeyi öğrenmesini istediğinizde yanlış tutumlarınızla çocuğunuzun ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor olmanız. Bu nedenle, doğru ebeveyn tutumlarınız, ölçülü sevginiz ve ilginiz, çocuğunuzda olumlu bir benlik inşası yaratır. Böylece çocuk hayatta hangi zorluklarla karşılaşırsa karşılaşsın başkalarını suçlamaz, kendini özgür hissetmez, pes etmeden ve olumsuz etkilenmeden hayata güçlü bir şekilde tutunmaya devam eder. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu