Haber

İspanya’da 200 Binden Fazla Çocuk Katolik Din Adamlarının İstismarına Maruz Kalmış Olabilir

İspanya’da bağımsız bir komisyonun yayınladığı raporda, 200 binden fazla çocuğun Katolik din adamları tarafından istismara maruz kalmış olabileceği ortaya çıktı.

İspanya’da bağımsız bir panelin dün paylaştığı raporda, 200 binden fazla çocuğun Katolik din adamları tarafından istismara maruz kalmış olabileceği ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl İspanya Kongresi tarafından hazırlanması talep edilen rapor, komitenin 800 bin kişiyle yaptığı anketin sonuçlarına dayanıyor. 700 sayfalık rapor, ülkedeki yetişkin nüfusun yüzde 0,6’sının yani 39 milyonunun çocukluk döneminde din adamlarının istismarına maruz kaldığını ortaya koydu. Ayrıca kilisenin denetlediği kurumlarda cinsel istismarın da yaşandığını ortaya koyan raporda, kilise çalışanları da dahil edildiğinde istismara uğrayan kişi sayısının 400 bine çıktığı belirtildi. Cinsel istismara uğrayan en az 487 kişinin ifadesine yer verilen raporda, tacize uğrayanların yaşadığı “duygusal yıkıma” da yer verildi.

“İntihar eden insanlar var”

Araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna açıklayan İspanyol Ombudsmanlık Kurumu Lideri Angel Gabilondo, kiliselerin harekete geçmemesini ve istismarı gizleme çabalarını eleştirerek, “Olanlar sessizlik sayesinde yapıldı. Gabilondo İstismara uğrayanların psikolojik olarak zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “İntihar edenler var. . “Bazı insanların hayatları bir daha asla eskisi gibi olmadı” dedi.

Mağdurlara tazminat teklifi

Raporda, kilisenin attığı adımların “yetersiz” olduğu belirtilerek, cinsel istismar mağdurlarına tazminat ödenmesi için bir fon oluşturulması önerildi.

“Dönüm noktası”

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, raporda ortaya çıkan bulguların ülke tarihinde “dönüm noktası” olduğunu söyledi. Sanchez, “Herkesin bildiği ama yıllardır konuşmadığı gerçek ortaya çıktı.”

İlk rapor 2021’de açıklandı

İspanya’da Katolik kilisesi din adamlarının çocuklara yönelik cinsel istismarına ilişkin soruşturma, ülkede 2018 yılında yayınlanan El Pais gazetesinin o zamana kadar binden fazla cinsel istismar vakasının yaşandığını ortaya koyan araştırmasının ardından başlatılmıştı. Araştırmanın ilk raporu 2021 yılında yayımlandı. – MADRİD

niluferajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu